instagram
ekstrawaganza facebook

 


Czy wiecie, że nie każdy olej będzie dobry do olejowania Waszych włosów ? Że czasem można zaszkodzić im bardziej niż pomóc mimo, że olejowanie włosów uważa się za jeden z najlepszych zabiegów  pielęgnacyjnych, jaki możemy im zafundować? Oleje roślinne wspaniale regeneruję włosy, nawilżają je i wygładzają, zapobiegają ich wypadaniu i chronią przed uszkodzeniami.
Każde włosy mają indywidualne potrzeby, więc jedynym sposobem dopasowania olejku jest określenie  typu naszych włosów oraz jakiej są porowatości są: wyskoporowate, niskoporowate czy średnioporowate.

Możesz sama zrobić test jakich włosów jesteś posiadaczką:

 1 SPOSÓB

Weź kilka włosów z różnych części głowy i przejedź palcami zaczynając od dołu (pod włos).  Jeśli palce suną po włosie łatwo i szybko i nie czujesz żadnych niedoskonałości, znaczy  to, że masz włosy niskoporowate. Jeśli wyczuwasz nierówności i włosy będą ocierały o  palce - są wysokoporowate.

2 SPOSÓB

Wrzuć do szklanki z wodą kilka włosów. Jeśli po dwóch minutach opadną na dno - oznacza to, że masz włosy wysokoporowate, jeśli będą potrzebowały na to więcej czasu - średnioporowate, a jeśli będą utrzymywały się na powierzchni - niskoporowate.

3 SPOSÓB

Włoż do miseczki z mąką kilka włosów, wyciągnij je po chwili, lekko dmuchnij  i sprawdź, czy została na nich lekka warstwa białego pyłu. Jeśli tak, znaczy to, że miał się gdzie przyczepić, więc włosy są wysokoporowate

Czym charakteryzuje się każdy z tych typów ?

Włosy niskoporowate mają domknięte łuski, są gładkie, lśniące, bywają też odporne na stylizacje -  można je porównać do dziecięcych, taką porowatość mogą mieć jedynie włosy zdrowe. Niektóre z nich  są cienkie i proste, trudno ułożyć z nich fryzurę, włosy wysuwają się ze spinek, wsuwek.  Jeśli Wasze włosy są proste i nie były poddawane żadnym chemicznym zabiegom fryzjerskim, istnieje  duże  prawdopodobieństwo że jesteście posiadaczkami włosów niskoporowatych, co ukazuje poniższe zdjęcie:

Najodpowiedniejsze do zabiegu regeneracji będą:

olej kokosowy,
olej palmowy
olej babassu;


Włosy średnioporowate to włosy których porowatość została podwyższona przez poddanie ich  fryzjerskim zabiegom chemicznym. Powodują one przerwanie mostków siarczkowych,  co jest naturalnym procesem zachodzącym w trakcie prawidłowo wykonanych zabiegów u profesjonalnego fryzjera, które nie doprowadzą do zniszczenia włosa a jedynie do zmiany ich naturalnej struktury. Średnioporowate włosy mogą być falowane. Nie są zbyt suche czy zniszczone ale nie są tez gładkie i super lśniące. Są podatne na stylizacje i utrzymanie wystylizowanej przez nas  formy, mogą lekko reagować na wilgoć. Powoduje to ich lekko odchylona łuska włosa:Najodpowiedniejsze do zabiegu regeneracji będą:

olej rokitnikowy
olej lniany
olejek avocado
olejek ze słodkich migdałów

 Włosy wysokoporowate to często włosy kręcone. To także włosy poddawane źle wykonanym zabiegom fryzjerskim, zbyt silnym rozjaśnianiom, suche, zniszczone. W tym wypadku włosy  mogą puszyć się, reagują na wilgoć w powietrzu i często w zetknięciu z nią zmieniają formę. Wyprostowane czy ułożone wracają do swojego poprzedniego stanu. Bardzo chłoną wszelkie
 substancje (odżywki, maski) jakie na nie nałożymy i potrafią długo schnąć.  Końce włosów wysokoporowatych są często w złej formie, mają tendencje do rozdwajania się i  kruszenia.
Przy włosach wysokoporowatych bardzo ważny jest czas olejowania, ma być dość krótki około 30 minut maksymalnie do 3h. Tyle w zupełności wystarczy, aby olejek przeniknął do wnętrza włosa. Bardzo istotne jest aby zabieg olejowania wykonać na mokro lub z odżywką, zwykle znacznie lepiej wnika w  głąb włosa niż nakładany na suche włosy.
Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych to te z grupy wielonienasyconych i jednonienasyconych, to one najlepiej zadziałają na Wasze trudne do pielęgnacji włosy. Oleje nasycone mogą (choc nie zawsze) spuszyć włosy. Z mojego doświadczenia uważajcie na na olejek rycynowy ze względu na jego właściwości  wysuszające. Takie włosy mają bardzo mocno rozchylona łuskę, która nie tylko powoduje powyższe problemy ale także gorszą przyswajalność produktów odżywczych jak i koloryzacji, która potrafi bardzo szybko się wypłukiwać:

Najodpowiedniejsze do zabiegu regeneracji będą:

Olej z wiesiołka,
Olej z pestek winogron
Olej słonecznikowy
Olej z pestek dyni
Olej sojowy
Olej kukurydziany
Olej lniany
Oliwa z oliwek
Olej rzepakowy
Olej sezamowy
Olej arganowy

Lubię życie brać pod włos - Monika

Dodaj komentarz

Salon fryzjersko-kosmetyczny

Wiolinowa 8 m. 32 ( Ursynów )

02-785 Warszawa

 

ekstrawaganza e-mailekstrawaganza facebookekstrawaganza instagram

Atelier czynne:

 

W godzinach zapisanych klientów.